post-image
Zavarovanje avtomobila pod drobnogledom ZPS

Zavarovanje ne podaljšujte kar avtomatsko, splača se primerjati

20. maj 2016 | Uredništvo

Številni potrošniki sklenejo avtomobilsko zavarovanje kar ob nakupu avtomobila, nato pa ga pri isti zavarovalnici leta in leta le podaljšuje in mu ne namenjajo posebne pozornosti. Kot poudarjajo na ZPS je to največja napaka – vprašanje je, ali obseg zavarovanja sploh ustreza njihovim potrebam, zanj pa morda plačujejo več, kot bi lahko. Cilj, ki ga želimo doseči z izbiro pravega avtomobilskega zavarovanja, je, da smo zadostno zavarovani v primeru nezgode ali druge škode in da za to plačujemo le toliko, kot je potrebno, ne pa preveč.

»Naše primerjave ponudbe avtomobilskih zavarovanj vedno znova potrdijo, da je lahko razlika v ceni med primerljivimi produkti na letni ravni tudi do nekaj sto evrov, posebej pri večjih avtomobilih in v višjih premijskih razredih,« je izpostavila Mojca Štrucl iz Zveze potrošnikov Slovenije in dodala: »Med zavarovalnicami se ponudba obveznega avtomobilskega zavarovanja po vsebini ne razlikuje, zato lahko osnovno primerjavo opravite že na podlagi cene. To pa nikakor ne velja za kasko zavarovanje, pri katerem so razlike v vsebini in glede možnosti izplačila odškodnine zelo očitne. Ko se odločate za kasko zavarovanje, naj ima vsebina prednost pred ceno. Saj veste, tudi ugodno zavarovanje je drago, če ne služi svojemu namenu.« 

 

Nasvet ZPS: 6 korakov do izbire pravega zavarovanja 

1. Preverite obstoječo zavarovalno polico

Podrobno preberite vso dokumentacijo o sklenjenem avtomobilskem zavarovanju, tudi besedilo v »drobnem tisku« (splošni in posebni pogoji, ki veljajo za vaše zavarovanje). Seznanite se z višino kritij, ki jih vsebuje vaša pogodba, morebitno odbitno franšizo in ceno, ki jo za to plačujete.

 

2. Primerjajte ponudbe

Preverite cene primerljivih zavarovanj in se prepričajte, ali je zavarovanje, ki ga imate, resnično najugodnejše. Ponudbe se lahko (predvsem pri neobveznih zavarovanjih) razlikujejo tudi vsebinsko. Osnovno primerjavo lahko opravite že na spletu, saj je na voljo nekaj spletnih primerjalnikov avtomobilskih zavarovanj. Ko naredite ožji izbor, prosite izbrane zavarovalnice za konkretne ponudbe.

 

3. Znižajte ceno

Zavarovalnice pri avtomobilskih zavarovanjih ponujajo številne popuste. Ti so lahko odvisni od voznikovih osebnih okoliščin (izkušeni voznik, mlada družina ...), njegove vožnje (način vožnje, število prevoženih kilometrov, opravljen tečaj varne vožnje ...), od značilnosti vozila (dodatna varnostna oprema), od načina sklenitve zavarovanja, načina plačila (enkratno gotovinsko plačilo je običajno ugodnejše od obročnega odplačevanja)... Zavarovalnice se razlikujejo tudi po višini popustov, ki jih ponujajo. Preverite torej, kaj vam ponujajo izbrane zavarovalnice in pri kateri lahko še dodatno znižate ceno, ki jo boste morali plačati za zavarovanje vozila.

 

4. Preverite ponudnika

Preden izberete zavarovalnico, preverite njeno zanesljivost. Nekatere zavarovalnice so znane po tem, da so postopki obravnave zahtevkov daljši, da je delež zavrnjenih zahtevkov večji in po drugih težavah pri pridobivanju zavarovalnine. Pozanimajte se pri sorodnikih in znancih, preverite spletne forume. Če je z nekim ponudnikom imelo slabe izkušnje večje število potrošnikov, je seveda verjetnost, da boste na težave naleteli tudi vi, večja.

 

5. Ne podpisujte prehitro

Smiselno je, da se za zamenjavo zavarovalnice odločite ob izteku obstoječega zavarovanja, da se izognete morebitnim finančnim in drugim pogodbenim obveznostim zaradi predčasne prekinitve. Ko se odločite za ponudbo, ki vam najbolj ustreza, pred podpisom podrobno preberite celotno pogodbo in pogoje. Če vam kaj ni jasno, zahtevajte od zavarovalnice dodatna pojasnila. Seznanite se tudi s svojimi obveznostmi in postopki uveljavljanja zahtevkov, če pride do škode. Novo pogodbo podpišite šele, ko vam bo v celoti jasna oziroma razumljiva njena vsebina.

 

6. Vsako leto znova

Enkrat letno pred iztekom zavarovanja ponovite postopek izbire pravega zavarovanja in zavarovalnice. Trg se namreč hitro spreminja in ni nujno, da bo izbrano zavarovanje najugodnejše in najprimernejše za vas tudi v naslednjih letih.

Sorodne novice

post-image

Onemogočimo kondenzacijo in plesen

17. feb 2019 | Uredništvo

Površinska kondenzacija vodne pare iz zraka v bivalnih prostorih in pojav zidne plesni sta v jesenskem in zimskem času pogosta težava. Problema izhajata iz načina uporabe prenovljenih kot tudi...

post-image

Sladkor

Zdrava in naravna zamenjava za navaden sladkor

04. feb 2019 | Uredništvo

Eritritol. Beseda se morda sliši tako zelo umetno pa vendar ni. Eritritol ni nič drugega kot sladkorni alkohol. Ni edini sladkorni alkohol, je pa edini brez kalorij.

post-image

V svoji kuhinji poiščite sestavine za domače zdravilo proti gripi in prehladu.

5 naravnih zdravil proti gripi in prehladu

01. feb 2019 | Uredništvo

Pozimi zaradi različnih okoliščin naša odpornost pogosto pade. Prav zato je ta letni čas tisti, v katerem nas mnogokrat ujamejo virusne nadloge. Na prvem mestu sta seveda gripa in prehlad, pred...

post-image

Primerjalno ocenjevanje žit za zajtrk, namenjenih otrokom

Večini rdeča luč za sladkor

07. feb 2018 | Uredništvo

Žita za zajtrk so izdelki, ki jih potrošniki pogosto izbiramo za zajtrk predvsem zato, ker so zelo priročna ter jih lahko hitro in preprosto pripravimo. Žal se velikokrat izkaže, da so zaradi...